Ozvučení škol plošné i lokální

Ozvučení škol lze rozdělit na plošné (učebny, chodby, kanceláře atd.) a lokální (obvykle ozvučení tělocvičny nebo hřiště).

Buzení

Co se týče plošného ozvučení, tak to se řeší výlučně ve 100 V režimu s několika zónami. Výhodou pak je možnost spínání a regulování hlasitosti na zónách zvlášť, vyhlašování oznámení do jednotlivých zón a další komfort, který přináší použití rozhlasové ústředny ZA 6240), nebo jednom JPA 1185 popř. JPA 1305 nebo ekonomické JPA 1505. Hlavní ústředna je vzhledem k rozsáhlostí zón obvykle na výstupu doplněna několika koncovými, posilujícími, zesilovači.

Rozhlasová ústředna JPA 1243, obsahuje navíc v sobě plánovač a automatické přehrávání Mp3 hlášek, čímž ve škole snadno modernizujete zvonící systém. Vše bude probíhat přes repro, zvonky, ani řízení zvonků byste už nepotřebovali. Navíc, ono zvonění nemusí být zvonění, ale třeba přímo uvítání ředitele. Tato ústředna má vysoký komfort a je pětizónová. Existuje i ve výkonnější verzi JPA 1483

Zvonění

Jak jsme naznačili výše, ozvučovací systém může mít nyní novou funkci a tou je zvonění. Proč tedy upustit od klasického zvonícího systému typu hodiny + zvonící automat + zvonky? Důvodů je několik: nemusíte se starat o hodiny, nemusíte se starat o jednotlivé zvonky, nemusíte být v kontaktu s dalším dodavatelem, nemusíte extra platit za pořízení či údržbu. Zvláště otázka financí je rozhodující, protože zvonící systémy mnohdy cenově vycházejí na desítky tisíc. Nyní máme šanci mít zvonění v jednom systému, společně s ozvučením. A navíc daleko komfortnější.

Jak ale zvonění „dostat“ do ozvučení?

 1. Do rozhlasové ústředny ZA 6240 vestavíme DMT 100 modul programátoru. Na ten si nahrajeme hlášky a ty časově naplánujeme v menu. Vše v jednom.
 2. Rovnou pořídíme chytrou rozhlasovou ústřednu JPA 1243 nebo JPA 1483. Tato již má v sobě menu s plánovačem. Jednoduše zastrčíme USB flash paměť s Mp3 soubory (jednotlivá přivítání a melodie) a časově naplánujeme. Takže opět řešení „vše v jedné krabici“.
 3. Zapojíme hybridní ústřednu JPA 1505IP. Docela povedený kousek, s velkým výkonem 700 W, s přehrávačem i tunerem a navíc s LAN kartou, která z ústředny dělá prostředek IP ozvučení, viz další bod.
 4. Pořídíme jakýkoli IP koncový zes. nebo IP rozhlasovou ústřednu nebo si necháme do klasického koncového zesilovače vestavět LAN kartu. Co tím získáme? Obrovský komfort. V počítačové síti nám běží jenom serverová aplikace a vybraný koncový zesilovač či ústředna je připojena do této sítě, jako běžný počítač. Pak už ve smartphonu, tabletu nebo notebooku, odkudkoli se světa, provádíme hlášení, spouštění hudby na pozadí, časové plánování pozdravů, hlášek, hudby, a mnoho mnoho dalšího, jak např. ukazujeme zde

Digitální IP řešení

Jako velice komfortní systém, můžete použít IP systém, tedy JPM 1100IP, nebo IP předzesilovač + jakýkoli koncový zesilovač. Existuje také IP verze ekonomické ústředny JPA 1505IP. V tomto systému vyřešíte i zvonění, jelikož obsahuje plánovač a mohou „zvonit“ reproduktory anebo něco hlásit v nastavených časech. Tím pádem odpadá investice do zvonícího systému. Komfortní softwarový balík je zdarma.

Uvedený IP systém ozvučení má řadu výhod, mimo jiné proto, protože se dá ovládat pomocí tabletu, které již v některých školách nahrazují učebnice nejen žákům, ale i samotným vyučujícím. Uvádíme argumenty proč ve školení použít IP ozvučovací systém ve spojení s ovládacím tabletem:

Výuka, např. pro lektora cizího jazyka

 • z tabletu pustí žákům ukázky jazyků, různých akcentů (britská/americká angličtina), může jim rovnou pustit i nějaké cvičení
 • v případě suplování nalezne zastupující lektor vyučovanou látku v požadované složce
 • možnost pustit diktáty
 • možnost žáky procvičovat v zachycení mluveného slova

Zájmové kroužky

 • např. aerobik nebo cvičení dle hudby při hodině tělesné výchovy – možnost pustit hudbu bez nutnosti dalších příprav (magnetofon, CD apod.)
 • Družina – možnost dětem přehrát pohádku nebo využít při hrách a zábavě pro děti
 • Hudební výchova – přehrávání skladeb

Obecné využití

 • Školní rozhlas – kromě běžných funkcí živých hlášení je zde i možnost si projev předehrát (např. uvítání rodičů na rodičovském dni) a následně je podle akce v plánovači spustit v pravý okamžik
 • Školní rádio – studenti mohou o přestávce pouštět oblíbené písničky nebo zábavu
 • Zvonění – naplánovat dle akcí v kalendáři a tím nahradit běžný systém ohlašování hodiny a přestávky
 • Možnost využití k výuce nejen tablety lektorů, ale i chytré telefony

Ostatní:

 • Aktuálně jsou vybaveny tablety pro žáky jen některé učebny. Systém IP ozvučení by ale umožnil využívat tablety učitelů ve všech učebnách

Reprosoustavy

Použití reprosoustav je dáno především interiérem, volíme např. sloupové DPT pro ozvučení učeben, sálů a aul do větší šířky, ARS řadu (reprosoustavy s ohledem na cenu, plastové skříňky na zavěšení), či SPT (dřevěné nebo plastové s konzolou), popřípadě model SP 502 s vestavěným transformátorem PT 100. Ozvučení hřiště může být součástí plošného systému a je provedeno reentrantními reproduktory řady SC (tlampači).

Lokální ozvučení

Lokální ozvučení má splnit účel mobilního ozvučení, např. aerobiku, nebo účel nazvučení hřiště. jedná se v podstatě o sestavu zdroj signálu – mixážní pult + zesilovač, nebo výkonový mixážní pult a reprosoustavy. Jako zdroj signálu používáme nejčastěji hifi věž, či CD přehrávač, popř. cvičitelka aerobiku si nosí svůj vlastní přehrávač MP3. Ten je napojen buď na mixážní pult DMC 2220 a ten na zesilovač DAC 500, nebo rovnou na výkonový mixážní pult PMS xxx. Jako reprosoustavy jsou zvoleny poloprofesionální, cenově přijatelné, BH 2120. Tuto sestavu nabízíme také v cenově zvýhodněném setu.

Rádi Vám zpracujeme kompletní návrh takového ozvučení. Kontaktujte nás!

Chcete se o sestavě dozvědět více, upřesnit ji a nebo na ni vytvořit nezávaznou cenovou nabídku?

Naše reference s podobným ozvučením

    Období Hodnota
Rekonstrukce ZŠ Prodloužená (Pardubice) Rozhlas ústředna, výkonové zesilovače, reprosoustavy 11/2017 95 200 Kč
Základní škola (Dolní Bojanovice) Rozhlasová ústředna s mikrofonem, reprosoustavy 8/2017 83 000 Kč
Základní škola (Kralupy nad Vltavou) Evakuační rozhlas vč. lokálního ovládání a reprosoustav 9/2016 150 600 Kč
Ozvučení výrobních hal a školení pracovníků (Praha 1, Staré Město) Řečnický kompaktní systém doplněný o reprosoustavy 8/2016 205 600 Kč
Základní škola V. Vančury (Praha 4) Evakuační rozhlas vč. reproduktorů 8/2016 206 700 Kč
Vícezónové ozvučení školícího komplexu (Světlá pod Ještědem) Evakuační reproduktory, rozhlasové ústředny, mikrofony 6/2016 95 300 Kč
Gymnázium Štěpánská (Kladno) Ozvučení v systému 100 V / IP vč. reproduktorů 8/2015 163 392 Kč
Obnova a rekonstrukce MR Litovel (Litovel) Další etapa rozšíření obecního digitálního IP rozhlasu 8/2015 262 617 Kč
Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola (Volyně) Systém pro exkurze a tlumočení WA 600RC + RB 5/2015 265 530 Kč
IP ozvučení - ZŠ a MŠ (Kladno) Vybavení učeben sofistikovaným IP rozhlasem po LAN síti 1/2015 106 000 Kč
ZŠ Novodvorská (Brno ) Školní rozhlas s rozhlas. ústřednou a posílením zesilovači 8/2014 72 000 Kč
Ozvučení tanečních sálů v ZŠ (Liberec) Výkonové ozvučení prof. reprosoustavami a zesilovači 7/2014 89 000 Kč
Základní škola, ul. Burešova (Praha 8) Ozvuč. jídelny, výkonové se zesilovačem a mikrofony 3/2014 45 000 Kč
Mateřská škola (Bystřice) Evakuační rozhlas vč. kompletního monitoringu 1/2014 300 000 Kč
Základní škola, Cihelní (Karviná) Mobilní ozvuč. set s řečnickýn systémem a rozšířením 12/2013 40 000 Kč
Základní a Mateřská škola (Darkovičky) Mobilní ozvučení s řečnickým systémem 11/2013 15 500 Kč
Střední policejní škola Ministerstva vnitra (Holešov) Plošné ozvučení podhledovými reproduktory 9/2013 64 000 Kč
Multimediální učebna VÚT CESA (Brno) Ekonomické ozvučení multimediálních učeben 7/2013 15 000 Kč