Ozvučení škol plošné i lokální

Ozvučení škol plošné i lokální

Ozvučení škol lze rozdělit na plošné (učebny, chodby, kanceláře atd.) a lokální (obvykle ozvučení tělocvičny, hřiště, nebo vedle tabule). Velkou výhodou je možnost sloučení se zvoněním.

Buzení

Co se týče plošného ozvučení, tak to se řeší výlučně ve 100V režimu s několika zónami. Výhodou pak je možnost spínání a regulování hlasitosti na zónách zvlášť, vyhlašování oznámení do jednotlivých zón a další komfort, který přináší použití šestizónové rozhlasové ústředny JPA 1504, nebo třízonové JPA 1185, popř. JPA 1306, popř. JPA 1506. Hlavní ústředna je vzhledem k rozsáhlostí zón obvykle na výstupu doplněna několika koncovými, posilujícími, zesilovači.

Zvonění

Jak jsme naznačili výše, ozvučovací systém může mít nyní novou funkci a tou je zvonění. Proč tedy upustit od klasického zvonícího systému typu hodiny + zvonící automat + zvonky? Důvodů je několik: nemusíte se starat o hodiny, nemusíte se starat o jednotlivé zvonky, nemusíte být v kontaktu s dalším dodavatelem, nemusíte extra platit za pořízení či údržbu. Zvláště otázka financí je rozhodující, protože zvonící systémy mnohdy cenově vycházejí na desítky tisíc. Nyní máme šanci mít zvonění v jednom systému, společně s ozvučením. A navíc daleko komfortnější.

Jak ale zvonění „dostat“ do ozvučení? Prakticky pořídíme jednu „krabici“, ve které bude vše. Jak rozhlas, tak zvonění.

 1. Použijeme ústřednu JPA 1186IP. Docela povedený kousek, s velkým výkonem, s přehrávačem, Bluetooth i tunerem a především se softwarem, kde vše nastavujeme.
 2. Pořídíme jakýkoli IP koncový-zesilovač.

Co tím získáme? Obrovský komfort. V počítačové síti nám běží jenom serverová aplikace a vybraný koncový zesilovač či ústředna je připojena do této sítě, jako běžný počítač. Pak už ve smartphonu, tabletu nebo notebooku, odkudkoli se světa, provádíme hlášení, spouštění hudby na pozadí, časové plánování zvonění, pozdravů, hlášek, hudby, alarmů a mnoho, mnoho dalšího, jak např. ukazujeme zde

Řešíte bezpečnost ve škole? V tomto videu ukazujeme, jak na to.

Digitální IP řešení

Jako velice komfortní systém, můžete použít IP systém, tedy ústředny JPA 1185IP, JPA 1306IP nebo JPA 1506IP nebo koncové zesilovače JPM 1184IP, JPM 1504IP nebo velmi výkonný JPM 1904IP. V tomto systému vyřešíte i zvonění, jelikož obsahuje plánovač a mohou „zvonit“ reproduktory anebo něco hlásit v nastavených časech. Tím pádem odpadá investice do zvonícího systému. Komfortní softwarový balík je zdarma.

Uvedený IP systém ozvučení má řadu výhod, mimo jiné proto, že se dá ovládat pomocí tabletu, které již v některých školách nahrazují učebnice nejen žákům, ale i samotným vyučujícím. Uvádíme argumenty proč ve školení použít IP ozvučovací systém ve spojení s ovládacím tabletem:

Výuka, např. pro lektora cizího jazyka

 • z tabletu pustí žákům ukázky jazyků, různých akcentů (britská/americká angličtina), může jim rovnou pustit i nějaké cvičení
 • v případě suplování nalezne zastupující lektor vyučovanou látku v požadované složce
 • možnost pustit diktáty
 • možnost žáky procvičovat v zachycení mluveného slova

Zájmové kroužky

 • např. aerobik nebo cvičení dle hudby při hodině tělesné výchovy – možnost pustit hudbu bez nutnosti dalších příprav (magnetofon, CD apod.)
 • družina – možnost dětem přehrát pohádku nebo využít při hrách a zábavě pro děti
 • hudební výchova – přehrávání skladeb

Obecné využití

 • školní rozhlas – kromě běžných funkcí živých hlášení je zde i možnost si projev předehrát (např. uvítání rodičů na rodičovském dni) a následně je podle akce v plánovači spustit v pravý okamžik
 • školní rádio – studenti mohou o přestávce pouštět oblíbené písničky nebo zábavu
 • zvonění – naplánovat dle akcí v kalendáři a tím nahradit běžný systém ohlašování hodiny a přestávky
 • možnost využití k výuce nejen tablety lektorů, ale i chytré telefony

Ostatní:

 • tablety pro žáky v některých učebnách. Systém IP ozvučení by ale umožnil využívat tablety učitelů ve všech učebnách

Reprosoustavy

Použití reprosoustav je dáno především interiérem, volíme např. sloupové DPT pro ozvučení učeben, sálů a aul do větší šířky, ARS řadu (reprosoustavy s ohledem na cenu, plastové skříňky na zavěšení), či SPT (dřevěné nebo plastové s konzolou), popřípadě model SP 512. Ozvučení hřiště může být součástí plošného systému a je provedeno reentrantními reproduktory řady SC (tlampači).

Ozvučení učebny vedle tabule

Všimli jsme si, že většina škol používá vedle tabule „domácí“ reprosoustavy k tomu, aby vůbec mohli přehrát audio z počítače. Např. jde o audio k prezentaci, nebo zvuk k výukovému filmu. Nicméně toto ozvučení je na dnešní dobu velice nekomfortní.

V našem sortimentu naleznete speciální aktivní reprosoustavy pro ozvučení učeben WA 305RC. vestavěli jsme do nich řadu užitečných funkcí, čímž tento systém významně předčí konkurenci.

Tento systém pro učebny obsahuje jako „centrum“ aktivní reprosoustavu s vestavěným zesilovačem, na kterou připojíte druhou pasivní reprosoustavu. Dále systém dovoluje připojit zdroje signálu jednak „drátově“ (drátový mikrofon, projektor, zvuková karta počítače), ale také bezdrátově prostřednictvím Bluetooth konektivity (smartphone, notebook, tablet). Vzdálené přehrávání je pak velice snadné. Tento set je dále doplněn ručním digitálním bezdrátovým mikrofonem. U něj najdeme funkce nastavení hlasitosti, umlčení a zejména funkci PPT (presentation page turn = stránkování prezentace). A nechybí ani dokonce laserové ukazovátko. Bezdrátový mikrofon je tak opravdu multifunkční. Nejenom že přenášíme hlas bezdrátově, ale také ovládáme otáčení snímků prezentace v počítači a využíváme laserové ukazovátko. To vše jedním malým zařízením připomínajícím propisku.

Lokální ozvučení pro tělocvičnu, karnevaly i venkovní akce

Lokální ozvučení má splnit účel mobilního ozvučení, např. pro vystoupení dětí, karnevaly, přehlídky a mnohé další. Jde o sestavu zdroj signálu – mixážní pult + zesilovač, nebo výkonový mixážní pult a reprosoustavy. Jako zdroj signálu používáme nejčastěji smartphone, nebo tablet, či profesionální CD přehrávač.. Ten je napojen buď na mixážní pult DMC 2220 a ten na zesilovač DAH 800, nebo rovnou na výkonový mixážní pult PMS xxx. Jako reprosoustavy jsou zvoleny profesionální, cenově přijatelné, BC 1000. Tuto sestavu nabízíme také v cenově zvýhodněném setu, kdy není použit zesilovač, ale rovnou aktivní verze reprosoustav.

Lokální ozvučení vše v jednom

Chápeme, zapojovat se někdy nechce a spíše tíhnete po zařízení, kde by vše bylo v jednom. Tomu vyhoví i tzv. řečnické systémy a pártyboxy, což je vždy jedno zařízení, jež obsahuje přehrávač hudby, bezdrátové mikrofony, Bluetooth konektivitu, zesilovač, reproduktor i akumulátor.

Modely WA 410RC a WA 480RC jsou vhodné pro venkovní akce, vystoupení dětí, školy v přírodě, školení, cvičení, tréningy, ale také pro karnevaly, diskotéky a večírky. Tedy všude tam, kde je potřeba reprodukovat hudbu a řeč rychle a přitom se nezdržovat složitým zapojováním. Tady je vše elegantně v jednom zařízení. Hodí se pro ozvučovací aplikace v různých prostředích, také v exteriéru, a dá se snadno přemisťovat díky kolečkám. Tuto variabilitu určitě oceníte.


Zkuste si sami navrhnout sestavu ozvučení a použijte náš rychlý Konfigurátor ozvučení.
Chcete se o sestavě dozvědět více, upřesnit ji a nebo na ni vytvořit nezávaznou cenovou nabídku?

Naše reference s podobným ozvučením

Jídelna a školení Cross a.s. (Zlín) Jídelna a školení Cross a.s. (Zlín) 05/2024 62 800 Kč
Prostory jídelny jsou ozvučeny nástěnnými reprosoustavami SP 622, které doplňuje subwoofer SUB 1201A. Mikrofonní technika je napojená na rozhlasovou ústřednu JPA 1306.
Vojenská škola, Aeroklub ČR (Moravská Třebová) Vojenská škola, Aeroklub ČR (Moravská Třebová) 05/2024 64 500 Kč
Prostory tělocvičny vojenské školy, nejenom pro účely aeroklubu, jsou vybaveny výkonnými reprosoustavami řady BC a napojeny s rozhlasové ústředny JPA 1506.
Základní škola (Zdiby u Prahy) Základní škola (Zdiby u Prahy) 05/2024 71 000 Kč
Větší množství podhledových reproduktorů RP 122 a RPT 122 je zapojeno na rozhlasovou ústřednu JPA 1506 s mikrofonem MBD 840.
Sportovní hala pro Gymnázium a SPŠE (Frenštát pod Radhoštěm) Sportovní hala pro Gymnázium a SPŠE (Frenštát pod Radhoštěm) 05/2024 122 900 Kč
Výkonová ozvučovací sestava obsahuje profesionální reprosoustavy řady BC a SL pro reprodukci hudby i řeči. Doplněny jsou podhledové reproduktory a také zajímavý přenos signálu pomocí optiky systémem WA 825RC.
Gymnázium (Praha 9 Čakovice) Gymnázium (Praha 9 Čakovice) 04/2024 86 800 Kč
Větší množství podhledových reproduktorů v RPT 110, rozhlasová ústředna JPA 6240, spolu s mikrofonem pro hlášení, ozvučují učebny v gymnáziu.
Základní škola ul .Erno Košťála (Pardibice) Základní škola ul .Erno Košťála (Pardibice) 01/2024 192 400 Kč
Školní rozhlas rozhlehlých prostor je realizován za pomocí rozhlas. ústředny JPA 6240 do šesti zón, mikrofonu pro hlášení a velkého počtu nástěnných reprosoustav řady ARS.
Fitness a gymnastický salónek v Gymnáziu Dr.J.Peka (Mladá Boleslav) Fitness a gymnastický salónek v Gymnáziu Dr.J.Peka (Mladá Boleslav) 12/2023 66 100 Kč
Předpoklad hlasitějšího přehrávání hudby v těchto školních prostorách pro sport je splněn použitím nástěnných reprosoustav SP 632 a buzením zesilovačem DAH 800. na stěnách se dále nacházejí nástěnné přehrávače jakožto multimediální centra.
Základní škola a mateřská škola (Štěpánkovice) Základní škola a mateřská škola (Štěpánkovice) 12/2023 132 500 Kč
Výkonová ozvučovací sestava založena na profesionálních aktivních reprosoustavách řady BC s aktivním subwooferem řady BCW 1500A. nechybí samozřejmě mixážní pult i mikrofonní technika a kabeláž na propojení celé aparatury.
Zasedání zastupitelstva (Milovice) Zasedání zastupitelstva (Milovice) 10/2023 115 100 Kč
Rozšířený bezdrátový konferenční systém s 16 mikrofony, mixážním pultem a software pro nahrávání ozvučuje zastupitelstvo. Audio signál je směrován pro nahrávání a do ozvučení prostřednictvím stropních reproduktorů.
Vysoká škola technická (České Budějovice) Vysoká škola technická (České Budějovice) 09/2023 751 500 Kč
Prostory školy jsou moderně ozvučeny větším počtem IP reprosoustav SP 512IP, které jsou zapojeny rovnou do LAN. Taktéž je zapojen mikrofon pro hlášení PA 701.
Gymnázium a Střední odborná škola (Podbořany) Gymnázium a Střední odborná škola (Podbořany) 08/2023 130 100 Kč
Ozvučení je rozděleno na samotnou část školy, kde zesilovače JPA 1185IP a JPM 1904 se nacházejí v ředitelně a část budovy odborného výcviku. Ozvučení je provedeno digitální technologii IP Audio a jako reprosoustavy jsou zvolené nástěnné ARS 390.
Střední pedagogická škola (Kroměříž) Střední pedagogická škola (Kroměříž) 07/2023 144 100 Kč
Větší množství podhledových reproduktorů RPT 110 a nástěnných reprosoustav ARS 491 je buzeno kombinaci rozhlasová ústředna JPA a posilující zesilovač JPM. Pro hlášení do některých ze šesti zón slouží mikrofon PA 115.
Dvůr - sál (Hukvaldy) Dvůr - sál (Hukvaldy) 07/2023 172 000 Kč
Komplex se stává z tělocvičny, sálu a knihovny a, velkého sálu a dalších, i exteriérových prostor. Jsou ozvučeny několika ústřednami JPA 1306 a 1186 s použitím nástěnných reprosoustav řady SP a taktéž i subwooferu. Doplněn je mixážní pult, nástěnné mixážní konzoly a mikrofonní technika.
Střední zdravotnická škola (Česká Lípa) Střední zdravotnická škola (Česká Lípa) 06/2023 114 600 Kč
Digitální školní rozhlas s technologií IP Audio, mikrofonem a třízonovou koncepcí. Umožňuje nejenom hlášení, ale i hudbu vč. zvonění. Jako výkonové prvky byly použity zesilovače JPM 1504IP.
Přednáškový sál Obchodního zeměďělského družstva (Mrákov) Přednáškový sál Obchodního zeměďělského družstva (Mrákov) 05/2023 118 900 Kč
Výkonová ozvučovací sestava osmi pasivních reprosoustav řady BC, Výkonového zesilovače DAC 2000, mixážního pultu a mikrofonní bezdrátové techniky pro firemní účely přednášek a školení.
Zámek (Dobřenice) Zámek (Dobřenice) 04/2023 80 800 Kč
Rozhlasová ústředna JPA 1504 s rozšířením o jednu zónu ozvučuje prostory zámku. Použity jsou nástěnné reprosoustavy a doplněk pro streamování audia z internetu.
Dětská léčebna (Křetín) Dětská léčebna (Křetín) 03/2023 51 400 Kč
Prostory jídelny a tělocvičny tohoto zdravotního zařízení jsou ozvučeny pomocí rozhlasových ústředen řady JPA 1xx6, nástěnných reprosoustav SP 812 a podhledových reproduktorů RP 122.
Střední škola techniky a alužeb (Karviná - Nové Město) Střední škola techniky a alužeb (Karviná - Nové Město) 03/2023 132 500 Kč
Plošné ozvučení vnitřních i venkovních prostor školy pomocí technologie IP Audio v několika zónách. Použity jsou IP zesilovače, IP reproduktory a mikrofonní technika.
Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša (Banská Bystrica) Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša (Banská Bystrica) 02/2023 40 200 Kč
Systém digitálního ozvučení IP Audio zde zastupují IP reprosoustavy venkovního ozvučení střední průmyslové školy SC 50IP.
Vyšší odborná škola Prigo (Plzeň) Vyšší odborná škola Prigo (Plzeň) 02/2023 55 900 Kč
Ozvučení vnitřních prostor školy pomocí ústředny JPA 1506, nástěnných reprosoustav a bezdrátového mikrofonu.
Tělocvična gymnázia (Brandýs nad Labem) Tělocvična gymnázia (Brandýs nad Labem) 01/2023 82 400 Kč
Nástěnné reprosoustavy SP 512 umístěné do ochranných klecí ozvučují sportovní prostory gymnázia. Pro buzení je zvolena kombinace nástěnného přehrávače a výkonového zesilovače.
Obec (Horní Újezd) Obec (Horní Újezd) 11/2022 66 100 Kč
Výkonová obecní ozvučovací sestava s profesionálními reprosoustavami řady BC 1500, mixážním pultem a bezdrátovými mikrofony MBD 840 a rozšiřující mixážní konzolou JWP 460 pro účely kulturních a řečnických vystoupení.
Gymnastický sál Tělocvičné jednoty Sokol (Poděbrady) Gymnastický sál Tělocvičné jednoty Sokol (Poděbrady) 10/2022 156 800 Kč
Sportovní objekt využívá ozvučení pomocí maticové rozhlasové ústředny JPA 6240, na kterou jsou napojeny nástěnné ovládače, mixážní konzole pro lokální vstupy a mikrofony. Ústředna budí podhledové reproduktory RP 122.
Mendelovo gymnázium (Opava) Mendelovo gymnázium (Opava) 09/2022 93 100 Kč
Školní ozvučení s velkým množstvím nástěnných reprosoustav z řady ARS. vše budí šestizónová ústředna JPA 1504 spolu s mikrofonem pro hlášení a směrování do zón. Pro výkonové posílení je použit zesilovač JPM 1504.
Multifunkční tělocvična (Kosmonosy) Multifunkční tělocvična (Kosmonosy) 09/2022 169 500 Kč
Plošné i výkonové ozvučení sportovního objektu. Je použit výkonový mixážní pult, profesionální reprosoustavy a mikrofonní technika. Pro plošné ozvučení slouží rozhlasová ústředna z řady JPA a podhledové reproduktory RP 122.
Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a stát (Praha) Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a stát (Praha) 08/2022 114 600 Kč
Ozvučení několika školících prostor, kde se využívá rozhlasová ústředna, bezdrátové mikrofony a podhledové reproduktory doplněné o subwoofery.
Gymnázium Hejčín (Olomouc) Gymnázium Hejčín (Olomouc) 08/2022 137 200 Kč
Digitální systém školního rozhlasu IP Audio, který řeší i zvonění. Velké množství nástěnných reprosoustav ARS 321, dále reentrantní reprosoustavy a digitální IP mikrofon spolupracují s IP zesilovačem JPM 1504IP.
Bufet univerzity (Hradec Králové) Bufet univerzity (Hradec Králové) 07/2022 44 400 Kč
Prostory bufetu univerzity jsou ozvučené podhledovými reproduktory RP 122, které doplňuje aktivní subwoofer. K Buzení je použita rozhlasová ústředna.
Základní a mateřská škola (Rudíkov) Základní a mateřská škola (Rudíkov) 07/2022 43 000 Kč
Vícezónová topologie ozvučení mnoha prostor školního komplexu, včetně nástěnného ovládače a lokálního mikrofonu. Jako centrum je zvolena maticová rozhlasová ústředna J/A 6240.
Z8kladní škola Tišice (Tišice) Z8kladní škola Tišice (Tišice) 07/2022 164 200 Kč
Evakuační rozhlas Metcube s nástěnnými reprosoustavami i mikrofonem