Ozvučení sauny

Ozvučení sauny

Ozvučení rodinného domu, nebo wellness centra samotného, či v penzionu, nebo hotelu, skýtá často i ozvučení sauny. Klimatické podmínky jsou v sauně kritické a v tomto článku ukážeme, jak se s tím vypořádat.

Zatímco parní sauny neboli ty hodně „mokré“ se ozvučují málokdy, neboť nejsou vybaveny žádným nábytkem, jen schůdky s dlažbou, ty běžnější „suché“ se ozvučují často. Problémem všech typů je vlhkost a teplota. Ta je největší vždy u stropu a tak je jasné, že reproduktory musíme umístit u podlahy. V prvé řadě musí padnout rozhodnutí, zda chceme do dřevěné konstrukce sauny „vrtat“, či nikoli. V druhém kroku se zamyslíme nad zdrojem hudby.

V prvém případě si tak můžeme dovolit pevnou vestavnou instalaci. Ta se provádí pomocí 2 vlhkuodolných reproduktorů RP 61, až RP 84. Ty vestavujeme dolů k zemi, pod lavice. Zajistíme-li, že na reproduktory voda stříkat nikdy nebude a teplota zde bude do 40 °C, je možné použít i méně odolné, nicméně lépe hrající reproduktory RP 122, RP 91, RP 81×81, nebo efektní bezokrajové typy s magnetickým uchycením RP 110 a RP 110×110. Pozor, aktivní typy reproduktorů (se zesilovačem přímo na tělě reproduktoru), tady nepatří.

V druhém případě, kdy se nám nechce, nebo nesmíme dřevěnou konstrukci sauny nijak narušovat, využijeme hotové stereofonní reprosoustavy pro saunu SN 260. Dovolujeme si tvrdit, že je svým provedením na trhu první. Pouze ji postačí zasunout pod lavici a připojit. Použité reproduktory mají vysokou klimatickou odolnost, takže i stříkance vody vydrží, stejně tak i teplotu do 50 °C.

Reprosoustava do sauny

A čím reproduktory či reprosoustavu nabudit? Mohli bychom vám doporučit připojení na stávající centrální audio systém v obývacím pokoji, ovšem je to nepraktické. Uživatelé chtějí mít ozvučení sauny obvykle oddělené. Existuje přelomová, do jisté míry, elegantní možnost ozvučení. Představte si, že vedle vypínačů na osvětlení instalujete další chytrou krabičku. Tou je tzv. nástěnný přehrávač se zesilovačem. Je to vlastně takové rádio pro saunu. Má v sobě přehrávač audia a videa, zesilovače, FM rádio nebo internetové rádio, většinou dotykový displej a hlavně spojení Bluetooth a na internet přes LAN kabel, nebo WiFi. Napájí se rovnou z 230 V a není potřeba žádný překážející adaptér. Předností nástěnných přehrávačů Dexon je jejich komfort a to, že v domácnosti nikde nic nepřekáží a hudba je vždy snadno dostupná, navíc i přes aplikaci v tabletu nebo smartphonu. Vše záleží na komfortu přehrávače, který si vyberete.

Další možností, jak získat zdroj hudby pro saunu, je buzení rychlé kompaktní, bezdrátové, pomocí Bluetooth nebo WiFi na reproduktoru. Tentokrát na zdi nic nebude, není vidět žádná krabička se svíticím displejem. Vše je skryto. Jako budící zesilovač, tedy zdroj hudby, který je namontován vně sauny, kde je bezpečná teplota, zvolíme zesilovač JPM xxxx s Bluetooth, nebo WiFi, nebo LAN připojením. Hudbu streamujeme z aplikace ve smartphonu, tabletu, televizi, notebooku nebo stolním počítači. Čerpáte ji z internetu nebo ze svého domácího či cloudového úložiště.

Propojení zesilovač – reproduktory či reprosoustava, doporučujeme provést párem reproduktorového kabelu, protože ozvučení máme stereofonní a tento kabel je dostatečně odolný. Opět jej vedeme u podlahy, vně sauny k zesilovači.


Zkuste si sami navrhnout sestavu ozvučení a použijte náš rychlý Konfigurátor ozvučení.
Chcete se o sestavě dozvědět více, upřesnit ji a nebo na ni vytvořit nezávaznou cenovou nabídku?