Ozvučení kostela

První, co se nám vybaví u ozvučení kostela je, že to musí být především laciné. Druhé je, že zcela jistě budeme mít problémy s akustikou, která obsahuje řadu zpoždění a odrazů, navíc se akustika silně změní, když kostel bude obsazen lidmi. Správa ozvučení musí být jednoduchá.

Jako zdroj signálu se nejčastěji používá několik (obvykle 3) mikrofonů MD 505 na řečnických stojanech, které jsou doplněny přepážkovým, u oltáře trvale zabudovaným, mikrofonem PA 210 nebo PA 570 a dále někdy ručním bezdrátovým mikrofonem MBD 940.

Všechno to je napojeno na ústřednu JPA 1185 popř. JPA 1306 – záleží na potřebném výkonu a komfortu obsluhy. Tyto ústředny mají v sobě, kromě mixážního pultu a třeba rádia, zabudován i zesilovač se 100 V výstupem. To ale jen v případě, že mikrofonů je méně a požadujeme přehrávač hudby. Pokud je mikrofonů mnoho a přehrávač hudby není nutný, smícháme mikrofony mixážním pultem, např. DMC 2440 a jeho výstup napojíme na koncový zesilovač JPM 1184 nebo JPM 1504.

Co se týče samotného zvučení, tak to se provádí buďto zepředu pomocí reprosoustav řady DPT 206 nebo DPT 208 (jsou úzké a tak hrají do větší šířky) nebo z podpěrných sloupů, vždy po dvojicích nebo čtveřicích (1 na každou stranu). Pokud ozvučovaný prostor není zvukově komplikovaný (bez odrazů), např. je to modlitebna, instalujeme reprosoustavy SP 512 s konzolou, anebo do větší šířky hrající SP 402.

Jak jsme říkali na začátku, je třeba se věnovat akustice, takže nainstalované soustavy bude třeba natočit a poupravit tak jejich vyzařování, abychom akustiku vylepšili – zmírnili zpětné vazby, a vylepšili akustické vykrytí. Nastavíme také frekvenční korektor (basy + výšky) a u těch nejpropracova­nějších systémů aplikujeme omezení zpětné vazby a nastavujeme zpoždění.

Prostor před vstupem do kostela se také ozvučuje. Pro tento účel se hodí zvukové projektory, nebo reproduktor se zvukovodem SC 50AH

Rozvod je samozřejmě proveden kabelem pro 100V rozvody

Jako doplněk ozvučení musíme závěrem zmínit řečnický systém WA 450RC, WA 410RC nebo levnější a ne tak výkonný a komfortní WA 300RC či dokonce jen jednoduchý WA 110RC, což je praktický pomocník pro „venkovní“ mobilní ozvučení, např. pro kněze na hřbitovech, poutích atd. Tyto řečnické systémy jsou jednoduché na ovládání a obsahují v sobě tak či onak rozšířenou kombinaci mikrofon – zesilovač – reproduktor.Zkuste si sami navrhnout sestavu ozvučení a použijte náš rychlý Konfigurátor ozvučení.
Chcete se o sestavě dozvědět více, upřesnit ji a nebo na ni vytvořit nezávaznou cenovou nabídku?

Naše reference s podobným ozvučením

    Období Hodnota
Zámek (Doksy) Rozhlasová ústředna, různý signál do různých zón 10/2019 60 500 Kč
Mateřská škola (Jindřichův Hradec) Evakuační rozhlas Metcube vč. reproduktorů 4/2019 170 700 Kč
Sportpark HIT (Hradec Králové) IP ozvučení několika zón vč. reprosoustav a reproduktorů 8/2018 115 500 Kč
Kulturní a společenský klub (Hradec Králové) Evakuační rozhlas vč. reproduktorů 9/2016 181 800 Kč
Ozvučení zahradního centra (Jindřichův Hradec) Sloupové reprosoustavy a zesilovače nejen pro exteriér 7/2015 128 800 Kč