Ozvučení koupelny, sauny nebo malého bazénu

Koupelnu začínáme více chápat jako místo relaxace. Stejně je na tom sauna. Proto už při rekonstrukci nebo výstavbě nové koupelny a jejím samotném sanitárním vybavení zvážíme, zda a kde by přítomný zvuk byl vhodný. Také bereme v potaz fakt, zda WC náhodou není situováno vedle jako další místnost, která také za ozvučení stojí. Ozvučení rodinného domu je opravdu rozmanité.

Samotné ozvučení se v koupelnách provádí do stěn nebo podhledů pomocí vlhkuodolných reproduktorů RP 61, až RP 84. Docela efektní je zabudování reproduktorů přímo do sprchového koutu. Výdrž těchto reproduktorů je opravdu vysoká (původně jsou určeny pro lodě) a tak se vlhkosti nemusíme bát. Totéž platí i pro sauny, kde teplota může dosahovat i 100°C. I na tyto podmínky jsou uvedené reproduktory stavěné. Tam reproduktory instalujeme u podlahy, kde je teplota nakonec menší. Do sauny nepatří regulátory hlasitosti,ani zesilovače, ani jiná elektronika.

Systém reproduktorů je napojen obvykle na nízkoimpedanční rozvod a reproduktory jsou zapojeny sérioparalelně tak, aby tvořily impedanci 4 nebo 8 Ω.

Pokud zajistíme, že na reproduktory nebude přímo stříkat voda, že budou jen ve vlhkém prostředí koupelny, nebo u bazénu, doporučujeme raději reproduktory, jež používáme i pro skryté ozvučení pokojů. Jedná se o podhledové reproduktory RP 122, RP 91, RP 81×81 nebo o efektní bezokrajové typy s magnetickým uchycením RP 110 a RP 110×110 Kvalita zvuku je zde lepší, než u reproduktorů z předchozího odstavce.

Nezřídka se setkáváme s případy, kdy ozvučovaná koupelna je opravdu malá, a tak dva reproduktory je prostě „příliš“. Možná vás napadne řešení v podobě zapojení jen jednoho reproduktoru, jenže budící systémy, jak je uvádíme dále, jsou stereofonní. Druhý reproduktor tak musí být instalován jinde. Je to ale těžkopádné řešení. Doslova záchranou je nový stereofonní model RP 93. Budit jej můžeme oběma kanály najednou a malý prostor je tak ozvučen velice snadno.

Je nutné na tomto místě upozornit, že je nepřípustné pro ozvučení takto „vlhkých“ prostor používat 100V rozvod, neboť se jedná o napětí v těchto prostorách nebezpečné! Proto i u klasického ozvučení z hifi věže musíme zajistit, že na svorkách reproduktoru nebude napětí vyšší jak 24 V! To je ale obvykle splněno. V případě ozvučení koupelen a saun v hotelích a penzionech, kde ozvučení je právě provedeno vysokoimpedančním 100V rozvodem, je nutné již v pohledu, v místě, které je zcela uzavřené a nepřístupné, osadit převodní transformátor PT 100, který převede 100V rozvod na nízkou, bezpečnou úroveň napětí. S touto už pak „jdeme“ na samotné reproduktory.

Posledním prvkem koupelnového ozvučení je regulace hlasitosti. Vzhledem k nabízenému sortimentu se tato provádí jednoduše pomocí regulátoru PR 300 anebo, pokud máme k dispozici stereofonní signál, použijeme regulátor PR 300S. tyto regulátory zatěžují audio síť rovnoměrnou impedanci a jejich regulace je zcela lineární.

Jak bylo naznačeno výše, obvyklý způsob, jak reproduktorový systém nabudit je použít stávající hifi věž či receiver a ten „přehnat“ buďto přes přepínač reprosoustav 1/4 PS 140 nebo přes osmikanálový zesil. JPM 1320 nebo přes konzolový zesilovač JPM 20×2, JPM 20×2WB. To je výborné řešení, pokud je koupelna součástí ozvučovacího systému celého domu.

Existuje však nová, dovolíme si říci, přelomová, možnost. A ta je hlavně elegantní. Představte, si že vedle vypínačů na osvětlení instalujete další chytrou krabičku. Tou je tzv. nástěnný přehrávač se zesilovačem. Je to vlastně takové rádio do koupelny. Má v sobě přehrávač audia a videa, zesilovače, FM rádio nebo internetové rádio, většinou dotykový displej a hlavně spojení Bluetooth a na internet přes kabel nebo WiFi. Napájí se rovnou z 230 V, není potřeba žádný překážející adaptér. Předností nástěnných přehrávačů Dexon je jejich komfort a to, že v domácnosti nikde nic nepřekáží a hudba je vždy snadno dostupná, navíc i přes aplikaci v tabletu nebo smartphonu. A je dokonce možnost další nástěnné přehrávače instalovat do dalších místností v domě a následně je sloučit do multiroom režimu. Pak je ovládáme hromadně. Vše záleží na komfortu přehrávače, který si vyberete.

Další možností, jak získat zdroj hudby pro koupelnu, je buzení rychlé kompaktní, bezdrátové, pomocí Bluetooth nebo WiFi na reproduktoru. Tato technologie patří svou instalací k těm nejrychlejším. Pořídíme aktivní podhledové repro s Bluetooth nebo WiFi příjmem (používají zesilovače JPM 2021, JPM 2022WI). Reproduktory propojíme pouze k napájení a ihned můžeme začít streamovat hudbu z aplikace ve smartphonu, tabletu, televizi, notebooku nebo stolním počítači. A hudbu čerpáte z internetu nebo ze svého domácího či cloudového úložiště. Reproduktory jsou připojené přes Bluetooth nebo přes WiFi, kde máme mnohem vyšší komfort.
Zkuste si sami navrhnout sestavu ozvučení a použijte náš rychlý Konfigurátor ozvučení.
Chcete se o sestavě dozvědět více, upřesnit ji a nebo na ni vytvořit nezávaznou cenovou nabídku?

Naše reference s podobným ozvučením

    Období Hodnota
Hotel Horal (Otrokovice) ozvučení wellness rozhlasovou ústřednou 11/2019 61 500 Kč
Koupaliště (Plzeň) Plošné ozvučení areálu, ústředna a posilující zesilovač, reprosoustavy 6/2019 112 300 Kč
Wellness centrum (Ostrava - Marianské Hory) IP systém se zesilovači i reproduktory 2/2019 83 300 Kč
Fitness a wellness centrum Kvalita (České Budějovice) IP ozvučení vč. zesilovačů, roz.ústředen a reproduktorů 6/2015 370 636 Kč
Wellness centrum (Praha 10 ) Několikazonový maticový systém vč. reproduktorů 5/2015 146 496 Kč